Kradko a Rozdajsa (hanba lokálnej politiky)

Autor: Kosmas Bekiaris | 16.2.2011 o 7:30 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1226x

Rozmýšľal som ako sa dostať pod kožu pevne zarytým praktikám a zvyklostiam v slovenskej politike na úrovni miest a obcí. Zvyklostiam ako je napríklad poberanie odmien, ktoré je tak automaticky prijímané poslancami (oni riešia len ich výšku), ale mne ako občanovi sa javí choré, provokačné a nehodné normálnemu chápaniu zastupovania občanov v miestnych a mestských zastupiteľstvách.

Kradko sa zobudil okolo siedmej ráno, vstal a podišiel k svojmu veľkému zrkadlu, na ktoré bol patrične pyšný (hoci ho niekedy pekne nasieralo). „Dobré ráno, zrkadielko. Kto je najspravodlivejší v našej obci?“, opýtal sa hneď zrána svojim nie príliš sviežim dychom a čakal odpoveď. Zrkadlo čušalo ako partizán. „No predsa ja“, odpovedal si Kradko sám a pohrozil zrkadlu, že ho nechá vymeniť. Kradko si sadol na posteľ a pretierajúc si svoje oči spustil monológ hodný zástupcu občanov: „Dnes máme prvé obecné zasadnutie. Konečne budeme hlasovať o odmenách. Škoda, že až v druhom bode. Ten sľub nejak pretrpím. Koľko by sme si tak mohli schváliť?...“ „A za čo by si mal dostať odmenu?“, znenazdajky sa ozvalo zrkadlo. Kradko začal červenieť, otočil sa k zrkadlu a nervózne odvrkol „Bol som predsa zvolený a čuš ty sprosté zrkadlo!“...

 

V tom istom čase Rozdajsa v potravinách na vedľajšej ulici zaplatil za rožky, maslo, syr a uteká domov urobiť raňajky a desiatu svojim deťom, ktoré sa pripravujú do školy. V hlave mu od večera víria myšlienky o prvom obecnom zasadnutí. Veď sa stal prvýkrát poslancom a nechcel by sklamať svojich voličov, svojich susedov. „Prvý bod dnešného programu bude dôležitý. Nesmiem sa pomýliť. Sľub je sľub. Ten druhý bod o odmenách sa mi nepáči, ale skúsim aspoň navrhnúť zrušenie odmien. Verím, že sa pridajú ďalší a odmeny zrušíme. Veď zatiaľ ich ani nemáme začo poberať. Za účasť?“, povedal si Rozdajsa v svojej naivnej hlave a otvára dvere svojho bytu...

 

Kto z týchto dvoch sa vám javí bližšie tomu, koho ste si mysleli, že ste volili vo voľbách do obecného zastupiteľstva? Občania, koľko v svojom okolí poznáte Kradkov? Poznáte aj nejakého Rozdajsu? Skúste sa vašich poslancov opýtať ako to funguje s ich odmenami a prečo ich vlastne majú.

 

 

Odmeny ako motivácia alebo o čo vlastne ide?!

 

Položme si jednoduchú otázku:

Má poslanec poberať odmeny a ak áno, čo má byť motiváciou, aby ich dostal?

a)     účasť na zastupiteľstvách a v komisiách

b)     riťolezectvo občana, lebo si myslí, že poslanec bude niečo robiť

c)      dobré výsledky nad rámec toho, čo sľuboval občanom pred voľbami a čo sľuboval v poslaneckom sľube

 

„Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem

riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy obce,

dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné

zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne

predpisy, a pri výkone svojej funkcie poslanca obecného zastupiteľstva ich budem uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.“

 

d)     už jeho zvolenie bolo dostatočnou motiváciou (nemá poberať odmeny)

 

Je potrebné si uvedomiť, že poslanec vykonáva túto činnosť popri svojej práci v normálnom zamestnaní, za ktorú dostáva plat.

Keď sa na to pozriem z rôznych svetových strán, stále mi vychádza, že správne by malo byť d a pripúšťam aj odpoveď c. A aká je skutočnosť? Odpoveď je a (pre Kradkov aj b je správne). Prečo je to tak? Koľkí z vás, drahí občania si myslia, že správne by malo byť d poprípade c? Všetci okrem poslancov (česť výnimkam)?

 

Účasť má byť motivovaná odmenami? To mám svoje deti odmeňovať za to, že sa im uráči ísť do školy? Ako im mám vysvetliť, že odmenené môžu byť len na základe dobrých výsledkov, keď naši poslanci sa správajú inak?

 

Nejak ste si zvykli Kradkovia na odmeny za účasť, za nič. Zvykli ste si na kadejaké ošatné, palivové a pod. Možno by ste mali mať aj účesové, nechtové, masérske, za vzorné a slušné správanie (V Košiciach na Severe sa na to v minulom volebnom období využili eurofondy. Poniektorí poslanečkovia sa potrebovali vyškoliť ako sa slušne správať a ako zapnúť PC. Školiť sa ako byť normálnym človekom. Ešte sa chvália, že absolvovali takýto program. Smiešne a smutné zároveň. Hanba.). A keď je potrebné niečo urobiť pre občanov, tak to zrazu plačete, že aj by sme urobili, ale v kasičke nie sú peniaze. Hlavne, že sú na odmeny. Na odmeny za nič.

Žiadne odmeny, znie moja odpoveď. Vašou odmenou je, že ste sa stali poslancami a máte možnosť vykonať to, čo ste nasľubovali. Veď preto vás občan volil. Čo tak namiesto odmien napríklad schváliť výstavbu detského ihriska?

 

A teraz pozooooor, Kocúrkovo: Odmeny si schvaľujú tí istí poslanci, ktorí ich aj dostávajú! Taká samoobsluha. Aká uvedomelosť, poslanec predsa vie prečo, začo a koľko. On si predsa schváli iba toľko, koľko si naozaj zaslúži a potrebuje. Nie je tento spôsob prvkom komunizmu, ako nám to vykresľovali kedysi „papierové hlavy“? Sláva, v našich obecných zastupiteľstvách vládne spravodlivosť na báze komunizmu. Zakričme si trikrát Hurááá, hurááá, hurááá!

 

Vyzývam vás, páni poslanci a poslankyne, zrušte si odmeny, nech sa za vás nehanbíme.

Súčasní i budúci zástupcovia občanov v obecných zastupiteľstvách, skúste sa zaradiť, či patríte medzi Kradkov alebo Rozdajsov a dajte nám to vedieť pred nasledujúcimi voľbami, uľahčíte nám rozhodovanie. Nutnou podmienkou však ostáva, že nebudete klamať, pretože mám pocit, že pred voľbami sú tu len Rozdajsovia a po voľbách celkom rýchlo (aj Darwin by sa čudoval) evolujú na Kradkov. Ak by neboli odmeny také samozrejmé ako dnes, nebolo by aj menej kandidátov na poslancov do obecných zastupiteľstiev? Alebo sa mýlim?

 

Tak zbohom, Kradkovia !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?