Milé starostky a starostovia

Autor: Kosmas Bekiaris | 8.4.2011 o 15:50 | (upravené 8.4.2011 o 17:55) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  1116x

Platy starostov sa znížia a miestni poslanci už nebudú rozhodovať o odmenách. Konečne. Zmena zákona prešla, aj keď na ťahu je ešte prezident. A ja osobne by som si vedel predstaviť ešte väčšie škrty.

Obdobie, keď starosta dediny alebo mestečka si nechá schváliť plat, ktorý by bol vyšší ako plat slovenského premiéra, v súčasnosti premiérky, je dúfam za nami. A to nehovorím o odmenách, ktoré sa schvaľujú a nikto nevie za čo a prečo. Pravdepodobne preto, lebo.

Zmena zákona prešla v parlamente, slnko poriadne nestihlo vykuknúť a už tu máme vyjadrenia nespokojných starostov. Keďže som z Košíc a zaujímam sa o veci verejné, tak uvediem aspoň dve zaujímavé reakcie a môj okamžitý komentár.

  

p. Ľubomír Grega (nez.), starosta mestskej časti Košice - Staré mesto reaguje na zmenu takto a kladie otázku:

Ľ.G. Čo by ste robili, keby vám šéfredaktor znížil plat či siahol na odmeny?

Pán starosta, nie som síce novinár, ale myslím si, že by som urobil presne to, čo by urobili aj iní občania, zamestnanci. Buď by som ostal pracovať ďalej na svojom fleku s nižším platom, alebo by som proste odišiel inde, kde mi dajú viac.

Ľ.G. Zrušiť odmeny nie je normálne. Znižuje sa tým motivácia.

Motiváciou by malo byť už vaše samotné zvolenie a možnosť robiť prospešné veci pre ľudí. Lenže doteraz to funguje tak, že najprv sa schvaľujú odmeny a potom sa nič neurobí so „smútkom" v hlase Však by sme aj urobili, ale nie sú peniaze. Hľadám v tom tú motiváciu, ale nedarí sa mi ju nájsť.

Takže, odmeny sú nenormálne a nie ich zrušenie.

 

 p. Anna Jenčová (HZDS), starostka mestskej časti Košice - Jazero a jej vyjadrenie:

A.J. Takýmto rozhodnutím do čela samosprávy nebudú chodiť manažéri, ale ľudia z úradov práce, ktorí sa nevedia nikde uchytiť.

Pani starostka, neviem o tom, že by na čele samospráv boli volení iba manažéri. Nie je to totiž podmienkou na ich zvolenie. No a musel som sa zasmiať nad vašou odpoveďou, pretože z nej mi vychádza nasledovné:

Ak už nebudete nabudúce kandidovať, tak dôvod vášho doterajšieho kandidovania mi je jasný a mal by byť jasný každému zmýšľajúcemu človeku. Z tohto dôvodu by som prijal aj vaše okamžité odstúpenie ako adekvátnu reakciu.

A ak budete náhodou opätovne kandidovať, tak si kladiem otázku, či podľa vášho vyjadrenia vás mám zaradiť medzi ľudí, ktorí sa nevedia nikde uchytiť.

 

Apropo, p. starosta a p. starostka, vy ste na čele mestských častí mesta Košice. Týchto častí je 22 (Bratislava ich má 17), čiže 22, podľa môjho názoru, zbytočných luxusných úradov. Úradov, v ktorých takmer celý rozpočet ide na samotnú prevádzku. Úradov s minimálnymi, dovolím si povedať takmer žiadnymi kompetenciami (na vydanie rybárskeho lístku alebo na zápis trvalého bydliska predsa nepotrebujem starostu a poslancov). Preto si myslím, že už dávno mal byť zmenený zákon o Bratislave a Košiciach a mestské časti z hľadiska samosprávy zrušené a vaše vyjadrenia, p. starosta a p. starostka, k schválenej novele o platoch a odmenách, sa mi zdajú neadekvátne.

Mať v jednom meste jedného primátora a 22 „extérnych viceprimátorov" je podľa mňa dosť veľký luxus.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?