“Načo sú nám mestské časti? Tac Tac”,

Autor: Kosmas Bekiaris | 21.5.2011 o 8:07 | (upravené 23.5.2011 o 10:06) Karma článku: 8,71 | Prečítané:  1266x

pýtam sa sám seba, obyvateľa Košíc, v ostatnom období čoraz častejšie, pomáhajúc si melódiou pesničky. A teraz sa už pýtam aj ostatných obyvateľov Slovenskej republiky (ide o zákon NR o mestách Bratislava a Košice), aby dali odpoveď na túto jednoduchú otázku. Nie mne, ale sebe.

Košičanov sa pýtam preto, lebo veľký počet z nich si spomenie na existenciu mestských častí (MČ) maximálne tak raz za štyri roky, počas komunálnych volieb. A o to vlastne poslancom, starostom MČ a časti úradníkov MČ v podstate ide.

„Raz za štyri roky vás potrebujeme a potom nám už do komory ako gazdujeme nekukajte, občania."

Nekošičanom pripomínam, že Košice majú 22 mestských častí. Každá z nich má svojho starostu, zástupcu starostu, kontrolóra, úrad, poslancov,...

Jediné čo MČ nemajú sú kompetencie a peniaze pre uspokojenie potrieb občanov (pre uspokojenie potrieb poslancov MČ sa však peniaze vždy nájdu). Vydávať rybársky lístok, známku pre psa, zapísať trvalý pobyt občana,... to sa mi zdá dosť málo, ba až smiešne, hoci keď si uvedomíme, že chod úradu takejto MČ stojí nemalé peniaze, tak sa to javí smutné a vedie to k náležitému odporu k existencii súčasného stavu (aspoň pre mňa).

Realita:

Dňa 23.marca 2011 som ako občan podal žiadosť o výstavbu detského ihriska v MČ Košice-Sever. Podoprel som ju poukázaním na skutočný stav dlhoročného ničnerobenia zo strany MČ pre mladé rodiny s deťmi v časti, kde žijem a podpismi spoluobčanov. Podotýkam, že ide o občanov jedného dvora, v ktorom by bolo požadované ihrisko vhodné postaviť. Žiadosť podpísala drvivá väčšina občanov, ktorých som zastihol a podarilo sa mi ich osloviť.

*

S dátumom 9.máj 2011 (po 30 dňovom  zákonnom termíne) som od MČ dostal odpoveď, citujem:

„Mestskej časti Košice - Sever záleží na spokojnosti občanov, ich bývania a okolia. Z dôvodu vecnej príslušnosti bola Vaša žiadosť postúpená Správe mestskej zelene. MČ Košice - Sever bude iniciovať stretnutie vedenia MČ Košice - Sever a Správy mestskej zelene, vynaloží všetko úsilie, aby výstavba detského ihriska sa čo najskôr realizovala."

Ďakujem za takúto odpoveď. MČ vynaloží úsilie, ale výstavbu nezrealizuje. Chýbajú totiž peniaze a samozrejme kompetencie. Úsilie som predsa vynaložil už ja, občan a od MČ žiadam v mene 202 podpísaných občanov realizáciu a nie alibistické vynaloženie úsilia.

To som sa nemusel so žiadosťou obracať na MČ, ale priamo na mesto Košice, Správu mestskej zelene!

Sám som zvedavý, či úsilie MČ skončí výstavbou požadovaného ihriska. Klobúk dolu, ak sa to podarí. Chcem tomu veriť (aj keď tento môj článok asi niekoho poriadne, s prepáčením, naserie).

A spoluobčanom, ktorí žiadosť podpísali oznamujem, že túto záležitosť budem dôkladne sledovať ďalej.

Vráťme sa k otázke „Potrebujú košičania mestské časti (MČ)?" Moja odpoveď znie:

„NIE, v súčasnej podobe určite NIE !"

A dôvody?

  1. vyššieuvedená reálna skúsenosť s riešením požiadaviek občanov
  2. MČ nemajú skoro žiadny majetok (pozemky, na ktorých sú napríklad detské ihriská, sú vo vlastníctve mesta Košice)
  3. MČ majú mizivé kompetencie (tie čo majú môže kľudne vykonávať mesto)
  4. rozpočet dostáva MČ od mesta (koľko jej mesto dá, toľko má a nie toľko, koľko potrebuje) a približne 75% a viac ide na chod samotného úradu MČ
  5. máme 22 starostov, ktorých ja nazývam externí viceprimátori, spolu s ich úradmi, 22 vicestarostov, 22 kontrolórov,..., ktorých musia obyvatelia „živiť" (starosta jednej MČ mal vyšší plat ako premiér SR a koľko toho na základe svojich kompetencií vlastne môže pre občanov urobiť, či urobil?)
  6. a napokon máme 22 poslaneckých zborov s poslancami (v MČ Košice - Sever je to 23 poslancov), ktorí si ako prvé odhlasúvavajú svoje odmeny (v MČ Košice - Sever je to, zatiaľ nepodpísaných starostom MČ, 160 eur mesačne na poslanca)
  7. MČ nemajú potrebné financie pre uspokojenie potrieb občanov, preto si myslím, že je zbytočné, ba priam diletantské, financovať takéto byrokratické aparáty

„Potrebujú košičania mestské časti (MČ)?"

Kto má iniciovať zrušenie MČ?

Poslanci NR?

Poslanci mesta?

Starosta MČ?

Úradníci MČ?

Poslanci MČ? Okrem dvoch poslancov MČ Košice - Sever za platformu 7statočných, ktorí zníženie resp. zrušenie MČ majú vo svojom programe, sa touto otázkou nezaoberá žiaden iný poslanec, či politická strana.

OBČANIA?

Kto sa touto témou začne konečne zaoberať? Veď ide o vyhodené peniaze občanov a (ne)rozvoj ich okolia.

Pripomeniem, že mesto New York má len 5 mestských častí: The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Pozrite sa, koľko tam žije ľudí a predsa to funguje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?