Dá sa alebo nedá sa? Milé naše zdravotníctvo.

Autor: Kosmas Bekiaris | 19.9.2011 o 21:47 | Karma článku: 11,96 | Prečítané:  1173x

Chcem sa s vami podeliť o zážitok mojej kolegyne, ktorá sa už niekoľko mesiacov pasuje so zdravotnými problémami. Túto jej skúsenosť s našou zdravotnou starostlivosťou by som zhrnul do otázky: Dá sa alebo nedá sa? Dá sa, ak je ochota a aspoň kúsok človečiny a ak toto chýba, tak sa to tiež dá vďaka veci, ktorej všetci hovoríme peniaze.

Moja známa už niekoľko mesiacov chodí po všelijakých vyšetreniach, aby jej zistili, čo jej vlastne je. Nič príjemné nezažíva, chýba v práci, raz jej povedia, že je všetko v poriadku, aby vzápätí na ďalšom kontrolnom vyšetreni povedali, že niečo nie je v poriadku. A tak dokolečka a diagnóza zatiaľ chýba. Porozprávala mi zážitok z ostatného vyšetrenia, ktorý ma pravdupovediac zaskočil.

V pondelok, 19.9.2011 som šla na jedno z nekonečného počtu vyšetrení, ktoré sa v ostatnom období stali nepríjemnou súčasťou môjho života. Vyšetrenie som absolvovala v jednej z košických nemocníc. Lekárka ma poslala na USG vyšetrenie a tak som sa vybrala, že sa tam objednám. Už niekoľko dní mám silné bolesti, tak som to povedala aj sestričke, aby ma objednala čo najskôr. Sestrička ma objednala na 24.10.2011! Vravím jej, že potrebujem USG tento týždeň, že mám bolesti a som na PN-ke. Nehovoriac, že lekárka zadala do systému, že vyšetrenie urobiť urgentne. Sestrička s kľudom angličana na mňa pozrela s výrazom akože „Čo ti hrabe moja?" a odpovedala, že sa skôr v žiadnom prípade nedá. Tak som ju pekne poprosila opätovne, že mám bolesti, či nemôže nájsť nejaký skorší termín. Povedala, že NIE a tým bola naša debata ukončená. A zavrela predo mnou dvere. Tak som zase zaklopala, ona otvorila a nervy na mňa ako hrom. „Však som vám povedala, že skôr sa nedá" a šla opäť zavrieť dvere. Vtom som jej dala nohu do dverí a vravím jej, že som samoplatca. Na to sa ona otočila ku mne a vraví:

„Prídete v piatok o 10:00, zaplaťte v recepcii nemocnice 20 eur a povedzte, že na meno Slavova"

Aleluja, zrazu sa to dá, keď som samoplatca, ale keď som „bežný" pacient s bolesťami, tak som v riti... Pardón za ten výraz, ale tak som narýchlo zhodnotila moju situáciu.

Prišla som na recepciu a vravím tej slečne tam, že chcem kúpiť nejaký lístok ako samoplatca na USG, že prednostné vyšetrenie. A ona, že prednostné sa nedá zaplatiť, dá sa zaplatiť len výber lekára na meno. Tak jej hovorím, že Slavova. Dáva mi lístok, ja jej 20 eur. Dávam jej 20 eur za lekára, ktorého mi vybrala sestrička. Mne to bolo v podstate jedno, ktorý lekár mi urobí potrebné vyšetrenie, ale nerozumiem tomu všetkému.

Vkuse ma posielajú od jedného vyšetrenia k druhému a v podstate mi zatiaľ nič nezistili. Dala som už toľko peňazí za kadejaké vyšetrenia a nič. Vážne uvažujem, že vymením lekára, pretože stále sa len domnievajú a pravdupovediac mám pocit ako keby len tipovali.

Celkom zaujímavá skúsenosť občianky Slovenskej republiky, ktorá si celý život platí poctivo zdravotné poistenie. Bolesti človeka neznamenajú v podstate nič a urgentne znamená o mesiac a 5 dní. Ale všetko sa dá zmeniť, keď ide o peniaze. A to si neviem predstaviť ako to bude vyzerať, ak dotyčnú nemocnicu kúpi jeden zo slovenských finančných žralokov. Povráva sa.

Nikdy vo svojom živote som nikomu neprial nič negatívne, ale teraz urobím výnimku.

Anka, držím ti palce a prajem ti len a len negatívny nález.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?