Tak bolo 22.9.2011 cestovanie v Košiciach zadarmo alebo nebolo?

Autor: Kosmas Bekiaris | 22.9.2011 o 15:47 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  2202x

Dnes ráno som šiel električkou do práce a myslel som si, že tých zhruba tridsaťpäť minút v nej strávim rovnako ako po iné dni, prehodením pár slov so známymi a čítaním regionálneho denníka. Ale dnes to bolo iné.

Hoci si funkčnosť označovačov v mestských dopravných prostriedkoch veľmi nevšímam, nakoľko si kupujem mesačník, dnes som si to všimol automaticky a ostal som v nemom úžase ako všetky pekne fungovali. Viem, že nie vždy fungujú, občas si všimnem nasrdeného cestujúceho, ktorý je nútený chodiť po električke, buse, či trolejbuse a hľadať ten funkčný, aby si mohol poctivo označiť svoj cestovný lístok. Nie, dnes boli funkčné. Žiadni nasrdení cestujúci.

Lenže dnes je 22.09.2011 a v Košiciach v rámci akcie Európsky týždeň mobility bolo samotným Dopravným podnikom na tento deň vyhlásené Cestovanie MHD zadarmo.

Informácia zo stránky Dopravného podniku mesta Košice (DPMK):

Európsky týždeň mobility ukončí Deň bez áut. „V tento deň budú Košičania bezplatne cestovať prostriedkami MHD. Sme pripravení na nápor, preto posilníme aj vypravenosť niektorých autobusov a električiek počas rannej špičky..."

Myšlienka perfektná, ale ako sa hovorí skutek utek. Nie všetci cestujúci sú informovaní o takejto akcii. Hoci zmienku o tom som neskôr zazrel aj na plagátiku, ktorý bol v električke vylepený takmer na strope. Počas mojej cesty som stihol zopár nastupujúcich upozorniť, že dnes nemusia lístok označovať a myslím si, že boli radi, že ušetrili peniaze, ktoré by zbytočne investovali. Ale našli sa aj takí, ktorí mi neverili a lístok si neoznačili až potom, čo som sa zaviazal, že ak príde kontrola lístkov a budú musieť zaplatiť pokutu, tak ju zaplatím ja. Aj som na chvíľu zaváhal, či akcia bezplatného cestovania ozaj platí.

Ako je možné, že ten čo deklaruje službu zadarmo, napokon za ňu vyberá peniaze?

Predsa, ak takúto akciu robím, čo ľudia s určitosťou vítajú, tak sa na ňu aj patrične pripravím. Bol problém zablokovať v tento deň softvérom riadené označovače a tie, ktoré majú aj displej obohatiť o pekný milý text pre neinformovaného cestujúceho? Napríklad ja by som dal takýto:

Dnes je deň cestovania v MHD zadarmo. Prajeme pekny deň a spokojné cestovanie.

Ale to by musela u nás fungovať slušnosť a vôľa robiť dobré veci poriadne. A možno to bol zámer samotného Dopravného podniku. Brať peniaze za službu, ktorú ponúkajú zadarmo. Geniálne vymyslené. Len by sa patrilo zo strany DPMK dať cestujúcemu po označení lístka aspoň takýto text:

Ďakujeme za Váš dobrovoľný príspevok.

Asi som sa mýlil, ak som si myslel, že dnes žiadni nasrdení cestujúci neboli a nebudú. Po zistení, že zbytočne zaplatili lístok ich bude dosť.

A preto navrhujem všetkým (ne)nasrdeným občanom, ktorí si dnes bezproblémovo lístky nevedomky označili resp. zaplatili lístok pomocou karty, aby sa obrátili na Dopravný podnik mesta Košice a žiadali preplatiť označené lístky resp. vrátiť stiahnuté peniaze z cestovných kariet.

Lebo otázka je jasná: Tak bolo 22.9.2011 cestovanie v Košiciach zadarmo alebo nebolo?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?