Ďakujem, že nerastieš v Košiciach.

Autor: Kosmas Bekiaris | 21.10.2011 o 9:07 | Karma článku: 14,64 | Prečítané:  2110x

Ak má niekto 320 rokov, zaslúži si nielen obdiv, ale aj úctu a uznanie. A uznanie i vďaku si zaslúžia aj všetci tí, ktorí mu umožnili tento vek dosiahnúť. Píšem o strome, ktorý rastie v Lipanoch a stal sa stromom roka 2011 na Slovensku.

320-ročná lipa bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Táto slovenská lipa je našim reprezentantom a klobúk dolu pred jej vekom a krásou. Veď toho toľko prežila, že si to ani nevieme predstaviť.

http://korzar.sme.sk/c/6105372/stromom-roka-je-320-rocna-lipa-z-lipian.html

A rastie tam, kde sú jej lipové korene, v Lipanoch. V meste, ktoré má vo svojom erbe dodnes sedem symbolických líp.

Prajem tomuto nášmu reprezentantovi, aby sa mu darilo aj v celoeurópskej súťaži a želám mu ešte ďalších 320 rokov života. A prečo takýto názov článku?

Nuž, pozývam vás do Košíc.

V Košiciach prebieha jedna, podľa mňa nechutná akcia zo strany vedenia mesta, ktorá nemá nič spoločné s občianskym záujmom. Pod rúškom revitalizácie Mestského parku sa uskutočňuje biznis súkromnej firmy, ktorá plánuje výstavbu hotela, parkoviska, tenisového kurtu,... na území parku. A aby to mohla súkromná firma realizovať, tak je potrebné vyrúbať „niekoľko" stromov. Takže sa rozhodlo, že v parku je 163 chorých stromov. Pekne jeden vedľa druhého. Aká náhoda. Vyrúbme ich, pardón revitalizujme, povedalo mesto.

http://korzar.sme.sk/c/5892125/v-kosickom-mestskom-parku-padne-163-stromov.html

Lenže čo mesto, či čert nechcel, začali sa o to zaujímať občianski aktivisti. A zrazu označené stromy neboli až také choré, ba dokonca boli zaznačené nesprávne údaje o niektorých z nich.

Aktuálne už nie je potrebné vyrúbať 163 stromov, ale „len" 60. Žeby zrazu 103 stromov vyzdravelo? Super. Ešte chvíľu počkajme a možno vyzdravie aj tých zvyšných šesťdesiat. Lenže ani tých šesťdesiat nie je všetkých chorých. Ivan Masár zo spoločnosti Jela povedal, že 40 stromov je síce zdravých, ale sa NEHODIA KONCEPČNE.

http://korzar.sme.sk/c/6101695/v-kosickom-mestskom-parku-padne-60-stromov.html

Takže suma sumárum: najprv bolo chorých 163 stromov. Potom 60. A nakoniec ich ostalo 20. Podľa mňa sa nakoniec aj tak vyrúbe 163 stromov a biznisu bude urobené zadobre. Hanba.

Tu končím akciu z Košíc a vraciam sa do Lipian.

Ďakujem, že ty, 320-ročná lipa, náš reprezentant Slovenska nerastieš v košickom Mestskom parku. Ak by si bola nehodiaca sa koncepčne, tak by si bola označená ružovou stuhou na výrub. Proti biznisu, ktorý prebieha v Košiciach aj vďaka ľuďom vo vedení mesta by si nemala žiadnu šancu. Stala by si sa súčasťou „revitalizácie" Mestského parku len by si tak zahučala, ozvalo by sa BUM a už by si ležala. A bolo by po tebe, po slovenskej reprezentantke.

Vďaka, že rastieš v Lipanoch. Tam si ťa zaslúžia, u nás v Košiciach nie. Veľa zdravia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?