Občania štátu sú chudobní, nech sú chudobní aj jeho predstavitelia.

Autor: Kosmas Bekiaris | 28.12.2011 o 10:37 | Karma článku: 17,54 | Prečítané:  1774x

Myslím si, že názov článku nie je potrebné vysvetľovať a uvedená veta je pochopiteľná a jasná. Nepáčia sa mi vyjadrenia typu „Politický systém je už taký, nemenný a každý sa mu musí prisposobiť" alebo „Buď budeš s nimi kradnúť alebo skončíš". A ďalšie podobné vyjadrenia, ktoré ja nazývam otrepané frázy, na ktoré si bohužial väčšina občanov zvykla a berie ich ako fakt.

Musím sa priznať, že tieto vyjadrenia resp. dristy, ktoré sa v našej spoločnosti zakorenili ako parazitujúce zlo mi absolútne nevoňajú a vždy sa budem snažíť ich vykoreniť z nášho života. Poviete si „Aha, ďalší naivák, či idealista". Ale skúste si sami odpovedať:

Som spokojný s touto politikou, ktorá vytvára rovných a rovnejších? S politikou, ktorá živí nespravodlivosť, rozkrádanie, bezmocnosť, beztrestnosť, bezcharakternosť, bezzásadovosť? S politikou, ktorá vytvára z peňazí modlu, ba dokonca za najdôležitejší cieľ nášho života na úkor duchovna, viery, morálky, umenia, spoznávania nového, na úkor zdravého vývoja spoločnosti?

Prestaňme brať politický systém ako niečo, čo nám tu dali snáď mimozemšťania alebo sa to tu jednoducho jedného dňa zjavilo. Za všetkým hľadajme ľudí. Jední si tento systém vytvorili, ďalší sa prispôsobujú a profitujú z neho, to sú tí, ktorí nemajú problém zmeniť svoj názor, či postoj behom minúty podľa potreby. Tí, ktorí zabudnú, že majú vôbec nejakú chrbtovú kosť. A potom sú tu ďalší, ktorí umožnili tento systém vytvoriť a čo je horšie ďalej ho držia pri živote svojim prispôsobovaním sa a skleslým postojom, že sa nedá zmeniť. Bohužiaľ z neho nič nemajú, maximálne uvoľňuje nervovú sústavu nadávaním niekde pri pive, podobne ako si ulevil pán Kodet svojim zvolaním na balkóne v známom (mojom najobľúbenejšom) filme PelíškyProletáři všech zemí vylížte si prdel!"

Pozrime sa napríklad na taký fenomén rozdávania odmien na konci každého roku, či odstupného v štátnej správe resp. členom dozorných rád, predstaviteľom rôznych štátnych podnikov, či poslancom, starostom, prednostom a pod. Samozrejme česť výnimkám, ktoré však len potvrdzujú realitu. Každý z politikov nás presviedča, že je kríza a musíme opäť, opakujem opäť ako každý rok od roku 1989 šetriť. A pozrime sa, oni si odmeny rozdávajú. Oni nemusia šetriť? Vraj si ich zaslúžia, vraj za prácu, ktorú vykonávajú. Za prácu, ktorú vykonávajú v rámci svojich povinností a za ktorú poberajú pravidelný plat. Neurobili nič navyše, a predsa si doprajú koncoročné prilepšenie. Prečo? Lebo je to tak, my ostatní to berieme ako síce otrepaný, ale nemenný fakt a len si ponadávame?

Prečo je taký obrovský rozdiel medzi mzdou väčsiny tvrdo pracujúcich občanov a mzdou našich politických predstaviteľov, či mzdou politicky dosadených manažérov štátnych podnikov? Z akého dôvodu si štát dovoľuje platiť svojich predstaviteľov obrovskými sumami a zvyšných pracujúcich občanov neplatí resp. im nevytvára podmienky na dosiahnutie vyššej životnej úrovne? Prečo člen dozornej rady štátneho podniku dostane vysoké odmeny alebo odstupné 200 000 eúr, hoci podnik dvíha ceny pre občanov a teda situácia sa pre občana zhoršuje? Toto majú byť zaslúžené peniaze? Ako vie vôbec dotyčný „manažér", v mojich očiach sa javí ako obyčajný zlodej, prijať takéto peniaze a pritom ho nehryzie svedomie?

Veľa otázok, na ktoré si stále jednoducho odpovedáme, že systém je už taký a nedá sa zmeniť. Ešte pridáme zopár nadávok pre uvoľnenie nervov, skloníme hlavu a makáme ďalej za desatinku toho, čo dostanú tí hore bez akejkoľvek námahy. Samozrejme, ak nebudem rátať za námahu riťolezectvo, poklonkovanie, bezcharaktérne správanie sa a zohýnanie až samotnú stratu chrbtovej kosti.

Vianoce sú za nami. Všetci sme ich prežili v dobrej viere. Nemyslím si však, že všetci úprimne a bez hryzenia svedomia. A keďže sa blíži koniec roka a v ten budúci nás čaká nut(e)ný výber nových predstaviteľov štátu, dovolím si poprosiť občanov o nasledovné:

Pokúsme sa voliť tak, aby sme opäť nemuseli obmieľať otrepané frázy o nemennosti politického systému a bezmocne sa prizerať okrádaniu nás, občanov novozvolenými predstaviteľmi štátu.

A vás, ktorí budete zvolení chcem poprosiť o maximálne úsilie zmeniť tento nespravodlivý politický systém, ktorý verím, že nielen vo mne vzbudzuje hnus a odpor.

Ďakujem a prajem všetko najlepšie v roku 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?