Živnosť poslanca na veky vekov. A čo tak losovanie?

Autor: Kosmas Bekiaris | 7.3.2012 o 9:50 | Karma článku: 17,29 | Prečítané:  588x

Ak chceme, aby sme zmenili Slovensko k lepšiemu, tak sa v prvom rade musia zmeniť zákony o voľbách a pôsobení politikov v Ústave SR. Ináč to nepôjde, pretože ... No, pretože človek je už taký. Uzákoňme časové pôsobenie poslanca.

Poslancovanie nemá byť obyčajným zamestnaním. Poslanec má fungovať ako správca, ktorý spravuje majetok a krajinu, ktorá patrí všetkým jej občanom, nielen jemu. Má fungovať ako dobrý správca. U nás zatiaľ nepredstaviteľné. Myslím si, že dve funkčné obdobia po sebe sú dostatočne dlhé, aby poslanec vykonal to, čo sľúbil a ak nie, tak s určitosťou sa nájde niekto iný, kto bude pokračovať a dokončí to.

Človek je totižto obdarený vynaliezavosťou a po dlhšom čase v poslaneckej lavici ho prestávajú zaujímať občania, začína vymýšľať ako si prilepšiť, ako dohodiť kšeftík „blížnemu svojmu", no proste rozbieha tzv. politický biznis. A potom počujeme, že on to určite neurobil, však ho ja poznám veľmi dobre a odmalička, však on je čistý ako ľalia. Možno bol čistý, ale keď je ako poslanec „trošku" dlhšie, platí to ešte? No, pretože človek je už taký.

Takto to funguje na Slovensku od Nežnej a výsledok vidíme. Rozkradnutý štát, korupcia, vytvorené nebezpečne silné väzby medzi dlhoročnými politikmi, poslancami a sudcami, prokurátormi, políciou. Život ako v rozprávke pre nich, ale zároveň každoročná potreba šetriť a uťahovať si opasky (za 22 rokov z nich máme už len náramky) pre normálnych občanov. Takto predsa nemôže vyzerať demokracia a spravodlivosť.

U nás je zvyk dostať sa do politiky, vytvoriť si živnosť na poslanca, ministra, či inú funkciu a žiť s ňou verne až do konca života. Ešteže len do konca života, po smrti to snáď dokáže len politik v Severnej Kórei.

***

Pozrime sa najprv, čo hovorí naša Ústava o voľbe prezidenta, Šiesta hlava, prvý oddiel Prezident Slovenskej republiky, Čl.103:

(2) Tá istá osoba môže byť zvolená za prezidenta najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.

Vie mi niekto vysvetliť prečo a načo je takéto obmedzenie pre prezidenta? Sme my nejaký prezidentský štát? Je to azda preto, aby sme nemali toho istého prezidenta na veky vekov, ktorý by si časom mohol vytvoriť prostredie pre vlastné obohacovanie sa a prestalo by ho zaujímať blaho krajiny?

Tak prečo takéto obmedzenie nie je v Ústave aj pre voľbu poslanca do NR SR?

Preto navrhujem doplniť do Ústavy SR Piata hlava, prvý oddiel Národná rada Slovenskej republiky, Čl.74 nasledovné:

(4) Tá istá osoba môže byť zvolená za poslanca Národnej rady najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.

***

Apelujem na vás, páni dlhoroční politici, ktorí ste si spravili živnosť poslanca na veky vekov, odíďte a prestaňte už učiť mladých ľudí drancovať tento štát. Svojimi činmi môžete byť vzormi len pre lumpov, klamárov a zlodejov.

___________________________________________________________________________________

Kto nesúhlasí s navrhovanou úpravou Ústavy SR, mám ešte jednu. Zrušiť akékoľvek voľby a nahradiť ich losovaním. Keď má drancovanie štátu pokračovať ďalej, tak nech si postupne zo spoločného uchmatne každý dospelý občan Slovenska. V ročných intervaloch sa budú konať losovania na rôzne štátne funkcie spomedzi všetkých zostávajúcich občanov, ktorí do termínu losovania ešte neboli v štátnej funkcii. Postupne sa vystriedajú všetci. Každý bude aspoň raz v živote mať šancu nabaliť sa. Ono funkcií v našom prebyrokratizovanom politickom systéme je habadej. Že štát bude rozkrádaný?

O nič viac ako doteraz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?