Štátne akciovky, živná pôda pre politický biznis.

Autor: Kosmas Bekiaris | 10.7.2012 o 17:07 | Karma článku: 12,28 | Prečítané:  1362x

Človek by si myslel, že štátne podniky tu máme pre prospech štátu a keďže štát sú občania, tak pre prospech jeho občanov. A je to naozaj tak? Nevyužívajú predstavitelia štátu tieto podniky takpovediac pre prospech úzkej skupiny ľudí, či pre neoficiálne financovanie politických strán? Veď nespokojnosť, ba priam zlosť občanov Slovenska, ktorú vyvolávajú informácie o nadpriemerných platoch, odmenách a odstupnom, s priliehavým názvom „zlaté padáky", sa netýkajú manažérov súkromných firiem, ale politicky dosadzovaných manažérov v štátnych akciovkách.

A prečo to ľudí tak škrie? No asi preto, lebo ide o peniaze štátu a cítia, že niekto si z tých peňazí pekne odoberá v mene manažérskych zmlúv nezávisle na hospodárení akciovky a oni sami z toho majú veľké guľové. Ba dovolím si povedať, že ešte na to pekne doplácajú. Veď prečo sú títo manažéri tak štedro financovaní? Aby tam boli tí najkvalitnejší, tak ich musíme patrične zaplatiť, vysvetľujú poniektorí predstavitelia štátu. Tak mi potom vysvetlite aj to, prečo sú často odvolávaní a nahradzovaní, keď sú tak kvalitní. A nie na základe pracovných schopností, či hospodárskych výsledkov, ale na základe výsledkov volieb.

Pár definícií k akciovej spoločnosti:

  1. Najvyšším orgánom akciovej spoločnosti je valné zhromaždenie akcionárov, ktoré sa schádza aspoň jeden krát ročne.
  2. Štatutárnym orgánom je predstavenstvo akciovej spoločnosti. Členov predstavenstva volí podľa stanov buď valné zhromaždenie alebo dozorná rada
  3. Najvyšším kontrolným orgánom je dozorná rada, ktorá dohliada na výkon pôsobnosti predstavenstva a uskutočňovanie podnikateľskej činnosti spoločnosti. Dozorná rada je orgán v akciovej spoločnosti, volený a ustanovený valným zhromaždením akcionárov.

Príklad štátnej akciovky:

Tepláreň Košice, a.s. známa ako TEKO

  1. Akcionárom Tepláreň Košice, a.s. je Fond národného majetku, ktorý vlastní 100 % akcií (http://www.teko.sk/web/guest/akcionar ), teda ŠTÁT.
  2. Členovia predstavenstva + výkonný manažment (http://www.teko.sk/web/guest/vedenie-spolocnosti ) sú volení a ustanovení valným zhromaždením akcionárov resp. dozornou radou, teda ŠTÁT.
  3. Členovia dozornej rady (http://www.teko.sk/web/guest/vedenie-spolocnosti ) sú volení a ustanovení valným zhromaždením akcionárov, teda opäť ŠTÁT.

Uvedená akciovka je 100% vo vlastníctve štátu, a tak ju štát riadi i zároveň sám seba kontroluje. Ako občana tohto štátu by ma zaujímalo, kto v mene spoločnosti, teda štátu, podpisuje tak štedré manažérske zmluvy s nadpriemernými platmi a zlatými padákmi, ktoré sú aj vo výške 200 000 Eur. A hlavne v čom sú tak výhodné pre občanov Slovenska. Neviem si totiž predstaviť súkromníka, ktorý by zo svojich peňazí dával toľké peniaze svojim zamestnancom bez toho, aby ho nezaujímal hospodársky výsledok vlastnej firmy.

... Nové vedenie spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. považuje prístup niektorých nominantov bývalej vládnej koalície pri rokovaní o ich vlastnom odstupnom za maximálne nekorektný, nehovoriac o tom, že oni sami naplánovali vôbec prvýkrát v histórii našej spoločnosti na tento rok stratu 1,5 mil. EUR (Ing. Ladislav Koch, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva)

http://hnonline.sk/slovensko/c1-56248220-zlate-padaky-chceli-aj-nominanti-sas

http://www.cas.sk/clanok/226480/dalsi-zlaty-padak-120-tisic-eur-pre-bena-z-kosickej-teplarne.html

A ako sa správa uvedená štátna akciovka k svojim občanom?

Košičania si zatepľujú svoje obytné domy. Väčšina si berie pôžičky dúfajúc, že sa im to raz vráti, pretože za menší odber tepla budú platiť menej. Nebudú. TEKO im totiž zvýšilo cenu za teplo. Ono na tie manažérske platy, odmeny i zlaté padáky treba stále mať dostatočný balík peňazí. A opätovnou výmenou „najkvalitnejších manažérov" za ešte kvalitnejších, pravdepodobne namiesto modrého tepla budú distribuovať teplo lepšie, červené.

Podľa mňa táto akciovka môže vykazovať vysoký zisk len na úkor Košičanov. Čím väčšie platby za teplo, tým vyšší zisk. Všetko v intenciách socialisticko-kibbutzovského štýlu vládnutia. Pracujúcemu občanovi zobrať čo najviac, aby som mohol ja, štát rozdávať komu uznám za vhodné. Trebárs aj svojim priateľom, z ktorých sa zo dňa na deň stali najlepší manažéri pre štátne akciovky.

No a takto by sme mohli pokračovať rad radom od jednej štátnej akciovky k ďalšej. Napríklad také štedré financovanie manažérov v dlhodobo stratovej akciovke Cargo je tiež zaujímave.

... Štátne akciovky začal zakladať už pred rokmi Dzurindov kabinet. Odôvodnil to tým, že podniky budú efektívnejšie hospodáriť. A hoci sú mnohé stratové, žiadna vláda na odmeny ich manažérov nesiahla. Nezmenilo sa ani obsadzovanie lukratívnych miest v predstavenstvách  štátnych akcioviek. Prednosť majú spravidla politickí nominanti. (http://spravy.pravda.sk/na-vysoke-odmeny-statnych-manazerov-este-nedoslo-f7h-/sk_ekonomika.asp?c=A100819_143818_sk_ekonomika_p01 )

Zaujímavé je, že v tomto biznise sa toľko omieľaná solidárnosť vôbec nenosí. Iba ak medzi politickými nominantmi a politickými stranami.

Už by bolo načase ukončiť tento politický biznis.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?