Štát bez duše nemôže byť dobrý štát

Autor: Kosmas Bekiaris | 14.9.2012 o 17:00 | Karma článku: 19,86 | Prečítané:  1511x

Poznáte taký štát? Že nie? Pred necelými dvadsiatimi rokmi vznikla samostatná Slovenská republika. Vznikla dohodou niekoľkých ľudí. Ono totiž ťažko si je predstaviť, že by mohla vzniknúť dohodou len dvoch, ale aj takto sa to prezentuje. Vytvorili (sa) dve samostatné republiky, pretože v tej spoločnej veľkej (sme) nejako nedokázali spolu žiť.

Problém nastal okamžite po vzniku, keď slovenskí zakladatelia si štát takpovediac privlastnili. Vraj nás už nebude okrádať žiaden cudzinec a stačí sa pozrieť na neskoršie majetky pánov zakladateľov a hneď nám napadne aj ďalší dôvod vzniku štátu. Ako keby bolo okrádanie Slováka Slovákom niečo super, po čom sme túžili. Asi sa zabudlo, že vlastný brat vie byť veľakrát oveľa horší ako dobrý sused, žijúci s vami v spoločnom dome.

Zrazu sme mali vlastné hranice, ústavu, vlajku, štátny jazyk, zvrchovanosť. A aj v roku 2012 to máme. Lenže je to naozaj to, čo sme chceli od vlastného štátu? Presviedčali sme samých seba, že vo vlastnom štáte si budeme vládnuť sami. A ako to vlastne vyzerá?

Podniky sme buď predali zahraničným investorom alebo ich naša zlodejská slovenská podnikateľská vrstva rozkradla. Fungujúce poľnohospodárstvo sme si vlastným pričinením zničili, aby sme v súčasnosti museli nahnevane kupovať drahé nekvalitné produkty zo zahraničia. Zahraniční politici nám v mene Európskej únie diktujú čo máme robiť, aby bolo dobre najprv im a potom možno aj nám. Namiesto slovenských halušiek, či bryndze ponúkame na každom kroku kebab, hamburger, hotdog. Slovenčinu si prznime amerikanizmami a poangličťovanie, či ponemčovanie je na dennom poriadku v mene toho najlepšieho čo nás mohlo postretnúť, v mene globalizácie. Bezplatné vzdelanie nám každoročne v septembri vyčistí peňaženky /autori Ústavy v čl. 42  asi mali pod pojmom bezplatné na mysli povinnosť učiteľov bezplatne vyučovať/ a zdravotníctvo sa nejako nie a nie vyhrabať z nekonečných sračiek. A ako bonus nás slovenská vláda žmýka viac a viac.

Máme vlastný štát a máme byť naň patrične hrdí. Smejeme sa Američanom, že pri hymne pevne stoja s rukou na hrudi a pritom sami nie sme schopní začujúc v blízkosti slovenskú hymnu sa ani len postaviť. Jednoducho zvrchovanosť nestačí, keď chýba vrúcny vzťah. Na čo máme byť vlastne hrdí?

Na Mečiarove amnestie predstaviteľom štátneho teroru? Na skorumpovaných sudcov, na správanie sa predsedu Najvyššieho súdu, či nebodaj na prezidenta, ktorý svojimi bonmotmi pravidelne víťazí v rubrike „Myšlienka týždňa"? Na toto máme byť hrdí? Alebo na slovenských multimilionárov, ktorí svoj majetok podvodne nahonobili na úkor väčšiny občanov? A máme byť na nich hrdí len preto, že sú Slováci? Na politikov, ktorí si z politiky urobili živnosť a problémy občanov ich už prestali zaujímať, ak vôbec ich niekedy zaujímali? Možno by sme mali byť hrdí na prokurátorov, ktorí maria vyšetrovania, na sudcov, ktorí bez škrupúľ púšťajú zločincov alebo jednoducho na zákony, ktoré neplatia rovnako pre všetkých. Na bujarú byrokraciu, či buzeráciu zo strany štátnych orgánov? No lebo toto všetko je naše samostatné Slovensko. No, naše ... Takýto štát sme chceli?

Sám som zvedavý koľkí z nás budú prvého januára oslavovať ten dvadsaťročný bordel, paródiu na demokraciu, či ako to vlastne správne pomenovať. Žeby opäť len naši predstavitelia?

Štát musí mať ústavu, hranice, hymnu, vlajku, ale dobrý štát musí mať aj dušu, ktorú cítia a zároveň tvoria jeho občania. A tento štát jednoducho dušu nemá. Nemal ju pri svojom vzniku a bohužiaľ ju nemá doteraz. Slovensko potrebuje nový začiatok, novú ústavu, nových predstaviteľov, ušľachtilé ciele a hlavne úctu vlastných občanov. Potrebuje nový reštart bez hrubých čiar. Aby sa opäť nestalo, že prasce v ľudskej koži sa budú mať ešte lepšie a slušní občania ešte horšie ako doposiaľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?