Pánu učiteľovi z lásky. A na Slovensku?

Autor: Kosmas Bekiaris | 23.11.2012 o 7:07 | Karma článku: 19,40 | Prečítané:  2163x

V týchto dňoch, keď učitelia chystajú štrajk, som si spomenul na starší film z roku 1967, v ktorom hlavný hrdina, učiteľ Thackeray (Sidney Poitier) svojou vytrvalosťou a statočnosťou musí dokázať prevychovať búrlivých nevychovaných výrastkov. Hoci sa to zdá byť nemožné, nevzdáva to ani vo chvíľach, keď iní by to už zabalili a namiesto neľahkého boja by sa radšej venovali pokojnej každodennej rutine.

Ostrý štrajk učiteľov mal prísť už dávno. Ono štrajk patrí medzi krajné riešenia a je zlou vizitkou samotného štátu, nie štrajkujúcich. Ukazuje, že tu nie je niečo v poriadku a nadišiel čas konečne to riešiť. Nie som učiteľ a hoci mám tri školopovinné deti, učitelia majú moje sympatie a plnú podporu. Stačilo dvadsaťročného oblbovania a sľubov zo strany štátu. Nejako sa na druhé mamy a otcov zabudlo, páni politici.

Jednoducho mám pocit, že si štát prácu učiteľa neváži. To poniektorí slovenskí sudcovia si za ich neváženie vedia vysúdiť statisíce eúr. „Skloňte hlavy, čušte a neotravujte, nie sú peniaze!", odkazuje učiteľom vláda. Lenže vy, politici máte slúžiť občanom a nie naopak. Máte spravovať peniaze daňových poplatníkov a nie si nimi napchávať vlastné peňaženky. Odvolávate sa na krízu. Ale kríza tu nie je dvadsať rokov, tak kde sú všetky peniaze?

Ak boli peniaze na neefektívne a vytunelované sociálne podniky, na predražené tendre, na netransparentné priame zákazky, na kúpu nepoužívaného softvéru, na hromadu asistentov, na notebooky,... Ak štát dokáže platiť politické strany, ak dvadsať rokov tečú peniaze štátu na kadejaké účty, hoci okrem majiteľa účtu nikto nevie za čo a prečo, tak sa musí nájsť aj tých desať percent navyše pre učiteľov. Tých desať percent je v súčasnosti minimum, ktoré by vláda mala učiteľom za ich prácu pridať bez zbytočného handrkovania.

Učitelia sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia a štát si z nich svojim odmeňovaním spravil nízkokvalifikovanú pracovnú silu. Hlavne keď vidíme koľko zarábajú učitelia v materských a základných školách. Almužnu nech si vyplácajú predstavitelia, ktorí sú zodpovední za chod štátu. Nespokojnosť občanov je vizitkou dvadsaťročnej práce našich politikov, ktorým napriek zlým výsledkom spravovania štátu pravidelne cinkajú pekné peniaze na svojich účtoch. Peniaze, ktoré by nemali patriť im, ale napríklad učiteľom.

Naše deti učíme, aby si učiteľov ctili a vážili. Pohoršujeme sa nad drzosťou a vulgárnosťou dnešnej mládeže voči nim. No presne toto im ako vzor ukazujú  predstavitelia štátu. Správajú sa k učiteľom ako nevychovaní výrastkovia, ktorí by si zaslúžili opätovne zasadnúť do školských lavíc a nechať sa prevychovať učiteľom Thackeraym. Hanbite sa za to.

Všetkým učiteľom a učiteľkám držím palce a želám im, aby statočne vytrvali a nenechali sa zastrašiť. Majú na to právo a za svoju neľahkú prácu si zaslúžia splnenie svojich požiadaviek.

Apropo, pán minister školstva Čaplovič, ak Vám vedome, či príkazom neprekážajú zvláštne a možno dokonca podvodne získané vysokoškolské tituly Vašich politických kolegov, tak aspoň teraz konečne ukážte, že ste muž na správnom mieste a že stojíte na strane učiteľského stavu, ktorému momentálne šéfujete. Postavte sa na čelo štrajkujúcich učiteľov a dokážte, že nepatríte medzi pritakávajúce figúrky, ktorých je vo vláde i parlamente dostatok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?