Susedom

Autor: Kosmas Bekiaris | 17.12.2012 o 8:00 | Karma článku: 15,76 | Prečítané:  557x

Život nie je len o politike, hoci politika sa týka každého. Stačí sa pozrieť do peňaženky a aj tam ju nájdete. Odvediete dieťa do školy a aj tam obsmŕda. U lekára na nás útočí v podobe poplatkov, či doplatkov, na úradoch v tvárach milých, či nepríjemných úradníkov. Všade je politika. Jaj, ako toto slovo neznášam. Lepšie by bolo spojenie správa vecí verejných. Lenže to by sme museli mať v našom štáte správcov. No naši predstavitelia štátu sa po zvolení správajú ako majitelia. Myslia si, že keď sme ich zvolili, tak sme z nich spravili vlastníkov štátu. Až na malé výnimky tu dvadsať rokov máme politikov majiteľov, nie správcov. Problém. A nielen Slovenska. No nie o tom som chcel.

Život je hlavne o ľuďoch. Je o každodenných starostiach, o radostiach, o najbližších, o známych i neznámych. Sledujeme rôzne televízne programy o osudoch ľudí, slzíme s nimi nad ich tragédiami, radujeme sa s nimi, zaujímame sa o osudy ľudí, ktorých vôbec nepoznáme a pravdepodobne ich ani nikdy nestretneme, prežívame s nimi pred televízorom kopu nášho drahocenného času a úplne zabúdame, že priamo vedľa nás, za dverami bytu žijú naši najbližší známi. Naši susedia. Ľudia, s ktorými zdieľame spoločné bývanie v panelákoch, či bytových domoch. Veľakrát o nich nevieme vôbec nič. Nie je to zvláštne?

Budovaniu zdravých susedských vzťahov je potrebné pomôcť a sladká odmena v podobe krajšieho a zmysluplnejšieho života sa dostaví. Susedia sú naša druhá rodina. Áno, dá sa žiť aj za zatvorenými dverami bytu, nezaujímajúc sa o to, čo sa deje v byte vedľa. Lenže v živote človeka a rodiny by mali byť susedia jeho plnohodnotnou súčasťou. Uvedomenie si potreby dobrého susedského spolunažívania sa väčšinou dostaví až vtedy, keď človek potrebuje pomoc a často to býva neskoro. Dôležité je susedov nielen mať, ale ich aj poznať.

Tento rok sa konal tretí ročník akcie s názvom „Vianočný stromček". Tradícia, na ktorú sa tešia naše deti.

 

Pozvanka.JPG

Pozvánka na nástenke

 

Stretnutie susedov a ich detí. Detí, ktoré si s radosťou v spoločných priestoroch sami postavia a vyzdobia vianočný stromček. Malé posedenie pre všetkých, ktorí bývajú v jednom obyčajnom vchode bytového domu. Pri kávičke, šálke čaju, či pohári dobrého vínka, takéto stretnutie pohladí dušu a pozitívne ho to pripraví na oslavu vianočných sviatkov. Ak samozrejme chce oslavovať Vianoce pravé a nie tú ich komerčnú verziu, ktorá na nás útočí z každej strany už od októbra. Porozprávať sa, vypočuť si problémy a trápenia, podeliť sa o radosti. To je to, čo život človeka obohacuje. A hlavne urobiť radosť deťom. Nezatvárajme svoje dvere pred susedmi. Buďme k sebe milší a ohľaduplnejší.

 

StromcekRastie.JPG

Stromček vďaka deťom rastie ako z vody

 

Stromcek.JPG

Tohto roku sa „vchodový" stromček vydaril

 

Posedenie.JPG

Príjemné posedenie v kruhu susedov


Teším sa na náš vchodový Vianočný stromček opäť o rok. Verím, že sú medzi nami aj ďalší, ktorí podobné akcie vo svojich panelákoch organizujú a tých, čo zatiaľ váhajú, chcem touto cestou trošku povzbudiť a inšpirovať.

Prajem všetkým susedom na Slovensku požehnané Vianoce.

A aby som nezabudol, na dobrých susedov treba mať tak trochu šťastie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?