Susedom

Autor: Kosmas Bekiaris | 17.12.2012 o 8:00 | Karma článku: 15,76 | Prečítané:  553x

Život nie je len o politike, hoci politika sa týka každého. Stačí sa pozrieť do peňaženky a aj tam ju nájdete. Odvediete dieťa do školy a aj tam obsmŕda. U lekára na nás útočí v podobe poplatkov, či doplatkov, na úradoch v tvárach milých, či nepríjemných úradníkov. Všade je politika. Jaj, ako toto slovo neznášam. Lepšie by bolo spojenie správa vecí verejných. Lenže to by sme museli mať v našom štáte správcov. No naši predstavitelia štátu sa po zvolení správajú ako majitelia. Myslia si, že keď sme ich zvolili, tak sme z nich spravili vlastníkov štátu. Až na malé výnimky tu dvadsať rokov máme politikov majiteľov, nie správcov. Problém. A nielen Slovenska. No nie o tom som chcel.

Život je hlavne o ľuďoch. Je o každodenných starostiach, o radostiach, o najbližších, o známych i neznámych. Sledujeme rôzne televízne programy o osudoch ľudí, slzíme s nimi nad ich tragédiami, radujeme sa s nimi, zaujímame sa o osudy ľudí, ktorých vôbec nepoznáme a pravdepodobne ich ani nikdy nestretneme, prežívame s nimi pred televízorom kopu nášho drahocenného času a úplne zabúdame, že priamo vedľa nás, za dverami bytu žijú naši najbližší známi. Naši susedia. Ľudia, s ktorými zdieľame spoločné bývanie v panelákoch, či bytových domoch. Veľakrát o nich nevieme vôbec nič. Nie je to zvláštne?

Budovaniu zdravých susedských vzťahov je potrebné pomôcť a sladká odmena v podobe krajšieho a zmysluplnejšieho života sa dostaví. Susedia sú naša druhá rodina. Áno, dá sa žiť aj za zatvorenými dverami bytu, nezaujímajúc sa o to, čo sa deje v byte vedľa. Lenže v živote človeka a rodiny by mali byť susedia jeho plnohodnotnou súčasťou. Uvedomenie si potreby dobrého susedského spolunažívania sa väčšinou dostaví až vtedy, keď človek potrebuje pomoc a často to býva neskoro. Dôležité je susedov nielen mať, ale ich aj poznať.

Tento rok sa konal tretí ročník akcie s názvom „Vianočný stromček". Tradícia, na ktorú sa tešia naše deti.

 

Pozvanka.JPG

Pozvánka na nástenke

 

Stretnutie susedov a ich detí. Detí, ktoré si s radosťou v spoločných priestoroch sami postavia a vyzdobia vianočný stromček. Malé posedenie pre všetkých, ktorí bývajú v jednom obyčajnom vchode bytového domu. Pri kávičke, šálke čaju, či pohári dobrého vínka, takéto stretnutie pohladí dušu a pozitívne ho to pripraví na oslavu vianočných sviatkov. Ak samozrejme chce oslavovať Vianoce pravé a nie tú ich komerčnú verziu, ktorá na nás útočí z každej strany už od októbra. Porozprávať sa, vypočuť si problémy a trápenia, podeliť sa o radosti. To je to, čo život človeka obohacuje. A hlavne urobiť radosť deťom. Nezatvárajme svoje dvere pred susedmi. Buďme k sebe milší a ohľaduplnejší.

 

StromcekRastie.JPG

Stromček vďaka deťom rastie ako z vody

 

Stromcek.JPG

Tohto roku sa „vchodový" stromček vydaril

 

Posedenie.JPG

Príjemné posedenie v kruhu susedov


Teším sa na náš vchodový Vianočný stromček opäť o rok. Verím, že sú medzi nami aj ďalší, ktorí podobné akcie vo svojich panelákoch organizujú a tých, čo zatiaľ váhajú, chcem touto cestou trošku povzbudiť a inšpirovať.

Prajem všetkým susedom na Slovensku požehnané Vianoce.

A aby som nezabudol, na dobrých susedov treba mať tak trochu šťastie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?