Slovenské štátne absurdity alebo guľatá kocka

Autor: Kosmas Bekiaris | 19.2.2013 o 10:07 | (upravené 19.2.2013 o 17:55) Karma článku: 30,65 | Prečítané:  6615x

Občania, štát nemá peniaze a preto musí zvýšiť dane, odvody, poplatky, ceny. V ostatných rokoch sme si nejako zvykli na takýto slovník. Sú to síce vaše peniaze, peniaze, ktoré si každodenne poctivo zarábate a určite by ste ich vedeli minúť podľa vlastného uváženia inak, ale štátu treba pomôcť. Veď čo je štátne, to je vaše. A štát, ten je predsa váš. Bohužiaľ iba na papieri, nie v skutočnosti.

Transpetrol, stopercentná štátna akciovka dlhodobo sponzoruje súkromný hokejový klub a ak občania chcú vedieť koľko tých „potrebných" peňazí tečie do súkromného klubu, tak je problém. Vraj to nemusia zverejniť, pretože peniaze idú zo zisku akciovky. A koho je zisk štátnej akciovky, ak nie štátu a jeho občanov? Ministerstvo hospodárstva ako vlastník spoločnosti zbabelo strčí hlavu do piesku a necháva (ne)zverejnenie výšky platieb na šéfstvo akciovky. A občan? No ten musí platiť štátu viac a viac, pretože štát plače, že nemá peniaze. Pre koho a načo? Mimochodom, peniaze od štátu pre súkromný klub sú, ale pre učiteľov nie. Absurdné? Reálne.

Nie súkromné, ale štátne firmy sú tou pravou živnou pôdou pre robenie biznisu. Politického biznisu. To je ten Klondike, ktorý dotujú občania štátu a zisky, provízie, vysoké odmeny končia na súkromných účtoch. Bez priamej zodpovednosti a bez hanby.

***

niekoľko rokov ľudia počúvajú ako je dobré zatepliť si domy, koľko sa tým ušetrí a oni to aj robia. Naozaj sa po zateplení menej kúri, teda logicky by sa malo aj menej platiť za teplo. Lenže príde podpásovka a teplárenská spoločnosť dvihne cenu za odber tepla. Dôvod? Ľudia si zatepľujú domy, menej odoberajú tepla a tým aj menej platia. A preto musíme dvihnúť cenu. Absurdné? Reálne.

Deti sa v škole učia, že vodou treba šetriť. Voda je vzácna a vôbec nie je lacná, už tobôž zadarmo. Kedysi sa plytvalo vodou vo veľkom, no ľudia sa postupne naučili šetriť. Snažia sa, aby spotrebu mali čo najmenšiu a aby čo najviac ušetrili na platbách. A keď sa to ľuďom celkom pekne darí, buch. Zákerný úder a vodárenská spoločnosť oznamuje zvýšenie platby za vodu. Dôvod? Ľudia viac šetria, menej spotrebujú a tým aj menej platia. A preto cena ide hore. Absurdné? Reálne.

Ak to takto pôjde aj naďalej, tak najvyššia platba za teplo a vodu nás čaká pri nulovej spotrebe. A platby budeme môcť nazvať koncesionárske poplatky za teplo a vodu. Veď aj za štátnu televíziu a rozhlas platíme a nikoho nezaujíma, či to vôbec sledujeme.

***

Dokedy vydrží slovenský občan to každodenné nasieranie od pár (vy)volených jedincov, ktorí ho v mene štátu s úsmevom na tvári neustále vyciciavajú a vyciciavajú?

 

zdroj foto: Internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?