(Ne)súhlasím, no (ne)predĺžim.

Autor: Kosmas Bekiaris | 17.1.2014 o 10:17 | Karma článku: 16,43 | Prečítané:  881x

Takto ešte nedávno mi pripadalo stanovisko ministra životného prostredia k predĺženiu povolenia ťažobnej spoločnosti na prieskum uránového ložiska v rekreačnej oblasti Jahodná pri Košiciach. Všimnite si to slovíčko „ťažobnej" (len aby sa nezabudlo). A už sme sa aj dozvedeli jednoznačné stanovisko: Povoľujem prieskum uránu. Darmo sme si  mysleli, že Slovensko je svojprávna a samostatná krajina, na čele ktorej stoja svojprávni predstavitelia obhajujúci a presadzujúci požiadavky občanov vlastnej krajiny. Sme len ľudia, mýlili sme sa.

Žiga, Žiga! Nejako skoro pán minister zabudol odkiaľ prišiel do Bratislavy. Človek narodený v Košiciach, Košičan ako lusk a on toto urobí svojim rodákom. Košičania sú proti, dotknuté obce sú proti, primátor mesta je proti, ba i dokonca samotný pán minister je proti a nesúhlasí (vraj) s ďalším „uránovaním" v Košiciach a s blížiacou sa hrozbou ťažby uránu, ale on povolenie predĺži. On musí.

Prečo?, pýtam sa a so mnou sa pýtajú občania tohto mesta i štátu.

No lebo ťažobná spoločnosť napla ramená a urobila veľké bububu. Pohrozila nám, slobodným občanom tohto štátu, medzinárodnou arbitrážou, po ktorej by sme jej museli zacvakať niekoľko miliónov eúr, ktoré investovala na doterajší prieskum.

Prečo?, opäť sa pýtajú občania. Veď to, čo preskúmali, bolo preskúmané a finito. Na ďalšie pokračovanie potrebujú súhlas a ten im štát nedá. Lenže to by musel byť normálny štát a nie tento absurdistan. Alebo ďalšie predĺženie je len formálnou záležitosťou, dotknuté územie už patrí spoločnosti nastálo, prieskum môžu vykonávať donekonečna a samotná ťažba uránu je len bonbónikom, či akousi čerešničkou na torte bezmocnosti občanov tohto štátu?

Príbeh: Robko (Slovensko) prenajme (prieskum uránu) na päť rokov svoj byt Johnovi (ťažobná spoločnosť). Samozrejme John bude Robkovi za prenájom platiť (investované milióny) a ešte mu aj spomenie, že byt by neskôr odkúpil (ťažba). Po piatich rokoch chce John bývať aj naďalej v Robkovom byte a chce prenájom predĺžiť. Ba dokonca by už byt aj čo nevidieť odkúpil. Lenže Robko má so svojim bytom iné plány a Johnovi byt nechce prenajať (nepredĺženie prieskumu). John sa nazlostí, urobí veľké bububu a pohrozí Robkovi, že bude žiadať od neho všetky peniaze, ktoré mu dal za tých päť rokov za prenájom bytu (investované milióny). Robko sa naľaká a Johnovi byt prenajme (predĺženie prieskumu) aj na ďalšie obdobie, hoci s tým nesúhlasí celá jeho rodina (občania mesta i štátu) i samotný Robko (ministerstvo životného prostredia).

V normálnom štáte nemožné. Ale ako vidno, na Slovensku nič nie je nemožné.

 

Občania Slovenskej republiky, budíček!

Hádam nebudeme spať ďalších dvadsať rokov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?