Vystúpil som zo strany, ktorú som zakladal

Autor: Kosmas Bekiaris | 6.6.2014 o 17:00 | Karma článku: 9,24 | Prečítané:  2674x

V živote človeka nastávajú chvíle, kedy musí prijať rad vážnejších rozhodnutí. Jedna z takýchto chvíľ nedávno nastala. Keď som koncom septembra 2010 objavil v poštovej schránke letáčik, na ktorom bola fotografia siedmych chlapíkov z Košíc v kovbojských klobúkoch s nápisom 7 statočných a s deklaráciou za lepšie a zelenšie Košice, zaujalo ma to. Netradičný názov pre niekoho, kto ide do komunálnych volieb, symbol, silná myšlienka a hlavne odhodlanie urobiť niečo prospešné a normálne pre ľudí.

Podporil som ich program, dvaja z nich sa stali poslancami mestskej časti

a po pár stretnutiach som sa stal aktívnym členom tohto zoskupenia. Neskôr sme založili občianske združenie 7 statočných, cez ktoré sme napríklad takmer po celý rok 2011 pravidelne organizovali turistické výlety, venovali sa podpore šachu a organizovali ďalšie akcie.

V septembri 2011 sme oznámili vznik politickej strany a začali sme zber podpisov. Náš program bol za lepšie a zelenšie Slovensko s dôrazom na podporu rozvoja slovenských regiónov. Ľudia sa postupne pripájali, ale poniektorí aj odišli. Taký je život. Nebolo ľahké vyzbierať minimálne desaťtisíc podpisov potrebných pre registráciu strany pre neznámych ľudí s neštandardným názvom. Ako člen prípravného výboru som to cítil, ale veril som v správnosť nášho rozhodnutia a videl som odhodlanie dotiahnuť  to do úspešnej registrácie a možnosti kandidovať vo voľbách pod značkou 7 STATOČNÝCH. Stranu sa podarilo zaregistrovať. Písal sa apríl 2013.

Píše sa rok 2014, za nami sú eurovoľby. Výsledok strany ma tak trochu mrzí, hoci dieru do sveta som neočakával. Dôležitejším pre mňa však bolo nájsť odpoveď na otázku:

 „Quo vadis, 7 STATOČNÝCH?“

Už voči predvolebnej kampani som mal vážne výhrady. Vytratili sa veci, ktoré spojili ľudí, čo založili stranu a aj napriek môjmu nesúhlasu sa do strany presadil silný radikalizmus a témy, s ktorými som sa nemohol a ani nikdy nemôžem stotožniť. Napríklad presadzovanie sterilizácie ľudí je niečo, proti čomu budem bojovať a nie, že to budeme mať ako strana v programe a hlásať to. A či má byť financovaná z eurofondov je pre mňa úplne irelevantné. Mal som vážne výhrady aj k technickým prostriedkom na prezentáciu strany v kampani. Pre mňa totiž vždy ostane na prvom mieste načúvanie občanom a pravidelné stretnutia s nimi.

Keďže sa môj názor na smerovanie a program strany dostal do zásadného rozporu s názorom a predstavami predsedu strany a nedošlo k vzájomnej dohode, ku dňu 5.6.2014 som sa vzdal funkcie podpredsedu a vystúpil zo strany. Zo strany, ktorú som zakladal. Rozhodnutie, ktoré možno znamená koniec mojej politickej cesty. Uvidíme. Najbližší čas ukáže. Tri a pol roka svojho života som sa venoval práci pre značku 7 statočných. Odišiel som, hoci ma to mrzí, ale nič neľutujem. Odišiel som s novými skúsenosťami, s novými poznatkami a hlavne s poznaním množstva nových ľudí. Strane 7 STATOČNÝCH úprimne želám, aby našla tých správnych ľudí, ktorí v nej dokážu prebudiť myšlienku, pre ktorú táto strana vznikla. Myšlienku, ktorá nesmie ostať len na papieri. Bohužiaľ mne sa to už nepodarí.

Stále som presvedčený o tom, že politika sa dá robiť slušne, nekonfrontačne, bez arogancie a vulgárností a hlavne s rešpektovaním toho druhého aj keď s ním nemusím súhlasiť. Presne o to som sa vždy snažil a stále budem. Stačí len nájsť ľudí. Tých správnych ľudí. Aj v tejto strane poniektorí boli a sú takí. Len... Človeku nesmie politika vziať morálku, slušnosť a česť, ak nejakú samozrejme pred vstupom do politiky má.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Súd na kauciu prepustil z väzby Ľubomíra Kudličku, považovaného za šéfa gangu takáčovcov. Bol na prvej fotke spájajúcej mafiu a politika.

TECH

O krok bližšie k základni na Mesiaci. Je plný vody

Voda sa na Mesiac dostala krátko po jeho vzniku.


Už ste čítali?